Aktuality

Finišujeme s FIE

Nachýlil se konec roku a s ním i jedny z posledních stránek instrumentu Uspořádání bodů Feuersteinova instrumentálního obohacování. Celý rok jsme pořádně makali, zažili při výuce krásné chvíle, ale i vztek a trápení nad odhalováním všemožných řešení. Některé tužky, se kterými se pracovalo, jsou na vyhození, z osmnácti gum zbylo asi 6 řádně rozcupovaných a pochroumaných. 2x nás v hodinách navštívila lektorka FIE Eva Váňová, která nás pečlivě pozorovala při práci a poskytla nám při výuce svoji podporu. Jedna z posledních hodin obnášela řádné seznámení se s tvary, které nás čekaly na pracovních listech. Skládali jsme je proto z dřívek, modelovali za pomoci hráškových kuliček a snažili se jejich složitý tvar zapamatovat. Čas zbyl nakonec i na spontánní hru, ve které začaly vznikat koloběžky, domy a drahokamy. Děti si pak s dřívky hrály ještě celý týden, dokud nám hrášek nezačal klíčit a z obrysových staveb se staly 3D modely. No a poslední list instrumentu? Podívejte se, jak si s ním hravě poradil Páťa Horváth.

Nemocnice zvířátek 2017

Také letošní školní rok se přípravné třídy zúčastnily krásné akce Nemocnice zvířátek, kterou pořádají pedagogové a studenti střední zdravotnické školy. Organizace byla zase o chlup dokonalejší, než v minulých letech a tak nás čekala zcela dokonalá zábava ve formě prohlídky hasičského auta i s vybavením, záchranky, polní nemocnice a nakonec také v tělocvičně školy ošetření plyšáků na všemožných odděleních. Děti byly úžasné a akce je moc bavila, studenti a dospěláci, kteří se o nás starali, zaslouží velkou poklonu za profesionální přístup. Velice organizátorům děkujeme a těšíme se s další třídou na příští školní rok!

Zápis do MŠ Dituška

Kniha aneb pohádkové jaro

Jeden týden v měsíci březnu jsme se v přípravné třídě D věnovali tématu knihy a všemu, co s ní souvisí. Hodně jsme dbali na rozvoj předčtenářských dovedností, v centrech aktivit jsme vytvářeli leporelo s obrázky a opisem textů, hráli si na knihovnu a knihkupectví, četli jsme pohádky, skládali posloupnost příběhů a seznamovali se s různými druhy knih. Už víme, jak se ke knihám chovat, kdo je píše a ilustruje. Navštívili jsme také úžasnou paní prodavačku v mrňavém knihkupectví na ulici Vachova, která nám popovídala o svém království, předvedla nám se zákaznicí výběr a nákup knih a do třídy jsme od ní dostali záložky do knih a brožurku s příběhy a říkankami pro děti. V dubnu jsme pak na téma navázali návštěvou ve školní knihovně na Osmecu, kde nás přivítala paní učitelka Kamila se staršími žáky druhého stupně. Vrstevnický program byl úžasný a děti moc bavil. Celou návštěvou nás doprovázel Ferda mravenec. Děti, za asistence starších kamarádů, plnily úkoly v centrech aktivit. Vyráběly si puntíkatou mašli, stavěly ze sirek kousek mraveniště, prohlížely brouky a motýly a učily se básničku Polámal se mraveneček. Také jsme se dozvěděli, jaká pravidla je nutné v knihovně dodržovat. Bylo to zkrátka moc fajn!

Voda a její proměny

V měsíci březnu jsme se v přípravné třídě D věnovali výukovému tématu „Voda a její proměny“. Celý týden nás doprovázely pracovní listy, pomůcky a hry na téma vody, páry, ledu i koloběhu vody v přírodě. S vodou jsme dělali pokusy, na téma vody jsme kreslili, počítali, rozvíjeli zrak i sluch a také vycházky nás zavedly k místním tokům – Svitavě a skryté tajemné Ponávce.